Kauza Luminosity vs. SK Gaming

0
Foto: hltv.org

Prvý článok informujúci o nezhodách medzi Luminosity a SK Gaming vyšiel už nejaký ten piatok dozadu. Podľa článku na ESPN mali hráči Luminosity podpísať kontrakt s SK tesne pred začiatkom majoru v marci tohto roka. To je aj pravda, no čo ich k tomu naozaj doviedlo? Vyjadrení k tejto kauze bolo niekoľko, my budeme čerpať hlavne z oficiálneho vyhlásenia Fallena. Pre anglicky zdatnejších, článok si môžete prečítať TU. Ostatní čítajte ďalej, všetko sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Luminosity ako najlepší tím sveta v priebehu jedného roka

V prvom rade je treba si uvedomiť, že brazílsky celok sa stal najlepším tímom sveta v priebehu jedného roka. Len ako druhý tím dokázal dosiahnuť maximálny počet bodov v rankingu od hltv.org a aj dnes má stále priepastný, skoro 400 bodový náskok pred francúzskymi G2. Určite aj tento raketový vzostup mal vplyv na nie práve najrozumnejšie rozhodnutia. Tak či onak, Fallen odviedol vo svojej krajine famóznu prácu a len vďaka nemu je v Brazílii Counter-Strike na takej úrovni ako vidíme dnes.

Len pre porovnanie: ranking 1.10.2015 (LG na 12 mieste, ledva ich niekto poznal) a najnovší ranking 27.06.2016

Podpísanie predbežnej zmluvy

Ešte predtým, než SK Gaming prišli s návrhom na prestup, hráči LG v Decembri 2015 podpísali s tímom predbežnú zmluvu o predĺžení spolupráce na budúci rok. Podľa vyjadrenia Fallena, citujem: „LG nám začali platiť novú výplatu hneď v nasledujúcich mesiacoch, zaplatili nám už 2 výplaty ešte predtým, než sa objavili SK. To znamená, že spĺňali ich nové záväzky“. Z tohto vyjadrenia môžeme vydedukovať, že podpísanie kontraktu s SK nebolo výsledkom nezhôd v tíme. Sám Fallen sa vyjadril, že LG sa o nich starali veľmi dobre, výplaty chodili na čas a že nikdy nechcel LG opustiť.

Oficiálny kontrakt stále nebol podpísaný

Ako sme zmienili vyššie, hráči LG podpísali predbežnú zmluvu v Decembri 2015. Podľa tejto zmluvy malo prísť k podpísaniu oficiálneho, plného kontraktu 14 dní od podpísania predbežnej zmluvy. Ako asi už správne tušíte, kontrakt nikdy nebol podpísaný. Hráči to stále nechávali na inokedy, keďže sa sústredili na turnaje a sám majiteľ LG, Steve, to moc nehrotil, lebo tímu veril. Hráčom už vyplácali novú mzdu a všetci brali nový kontrakt ako právoplatný aj keď nebol podpísaný. To všetko sa zmenilo, keď prišiel nátlak zo strany SK.

Zdroj: imgur.com
Zdroj: imgur.com

Návrh od SK Gaming

SK prvýkrát kontaktovali hráčov LG 3.2.2016, keď jeden z majiteľov SK poslal sms Fallenovi. Záujem bol jasný – prestup do SK. Fallen odpovedal, že akýkoľvek záujem o výmenu tímov musí byť prediskutovaný priamo s majiteľom LG. Na žiaden ďalší pokus o kontakt neodpovedal. Fallen bol jasne presvedčený, že chce ostať v LG, no jeho spoluhráči sa rozhodli s SK diskutovať.

V SK vedeli o tom, že hráči LG majú podpísanú predbežnú zmluvu s organizáciou, no vôbec ju nerešpektovali a snažili sa vnútiť hráčom myšlienku, že nemusia podpísať plný kontrakt. Ešte na začiatku im SK povedali, že nech o celej veci nikomu nehovoria. Vedeli, že to nie je správne. Podľa Fallenových slov sa SK snažili presvedčiť hráčov, že je jednoduché opustiť LG. K veci zavolali aj právnikov a podľa nich by nemal byť žiaden problém, aby odišli z LG. Údajne im aj zaručili, že by zaplatili všetky výdaje v prípade, že by museli ísť k súdu.

Sám Fallen už prestal hráčov presviedčať, aby ostali u LG. Snažil sa im vysvetliť, že to, čo robia, nie je fér. V LG boli vždy ako rodina, verili si navzájom a od hráčov LG išlo naozaj o veľký podraz. Fallen chvíľu dokonca zvažoval aj odchod z LG a vytvorenie vlastného tímu. Rozhodol sa však ostať, aj keď s názorom spoluhráčov nesúhlasil.

Spolu sa rozhodli povedať LG, že už za nich viac nechcú hrať. Steve vtedy ešte nevedel, že už majú dohodu s SK. Vlastne podľa jeho vyjadrenia nevedel o ničom, SK s ním údajne vôbec nekomunikovali. Hoci vzťahy medzi hráčmi a vedením už neboli také ako predtým, Steve sa im snažil vysvetliť, že už majú podpísanú predbežnú zmluvu a musia ostať u LG. Hráči však trvali na svojom. Steve pochopil, že o svoj tím nadobro prišiel a začal hľadať nových hráčov.

Podpísanie kontraktu s SK

Tu nastala najväčšia chyba. Hráči LG chceli celú vec vyriešiť čím skôr, aby sa mohli sústrediť na major a nestihli si to poriadne premyslieť. To ich viedlo (podľa Fallena) k najväčšej chybe ich života. Všetci podpísali kontrakt s SK len jeden deň predtým, ako odleteli do Columbusu. Vtedy si ešte neboli vedomí následkov, no aspoň sa mohli plne sústrediť na turnaj, ktorý nakoniec aj vyhrali. Po turnaji všetko pochopili a prišli prvé výčitky. Fallen sa k tomu vyjadril veľmi pekne, tak ho budem citovať (v ďalších riadkoch je už vývoj po výhre na majori):

Pamätám si, ako sme sedeli pri večernom stole a neboli sme schopní pozrieť sa mu do očí. Nikto nemal odvahu priznať, že sme to podpísali. Ale skôr či neskôr sme sa museli priznať.

Asi by ste si predstavili, že bude kvôli tej novinke veľmi nahnevaný, no to sa nestalo.

Bol veľmi sklamaný, keďže v nás videl priateľov, ktorí ho zradili a my sme cítili presne to isté. Nie je žiaden horší pocit, ako spraviť niečo zlé voči človeku, ktorý sa o vás vždy staral.

Šli sme späť na hotel a mali sme team meeting. Každý sa cítil strašne zle. Cítili sme, že takýto skutok nereprezentuje čo sme zač a budeme bojovať, aby sme to zmenili.

Samozrejme s tým už nemohli nič spraviť, keďže kontrakt bol podpísaný. Kontaktovali svojho právnika, ktorý oslovil SK a od tohto dňa už hráči s SK viac neprehovorili. SK údajne aj hrozilo právnymi úkonmi voči LG ak hráči neprestúpia. Celé to vyšlo na svet až 28. mája (května) článkom od ESPN. Na to, aký veľký to bol boom sa o tom veľmi rýchlo prestalo hovoriť.

Skutočne to vyzeralo, že Luminosity Gaming ako ho poznáme dnes, ostane nezmenený. Len do 22.06.2016, keď SK oznámili, že ukončili spoluprácu so svojim CS:GO tímom. Oficiálne vyhlásenie o prestupe k SK bolo zverejnené 2 dni na to, teda 24.06.2016. Hráčom LG končí kontrakt u svojej pôvodnej organizácie 30.06.2016 a od 1.07.2016 sa tak stávajú hráčmi SK. Prvý turnaj pod novou organizáciou bude ESL One Cologne 2016.

SK Gaming tak bude mať po veľmi dlhej dobe silnú zostavu a možno im to prinesie zašlú slávu späť. A ani tie stickerky nevyzerajú tak zle 😉

Zdroj: twitter.com
Zdroj: twitter.com

Na záver časová os:

  • December 2015 – podpísanie predbežnej zmluvy
  • 3.2.2016 – prvý kontakt od SK
  • 21.3.2016 – návrh kontraktu od SK
  • 26.3.2016 – podpísanie kontraktu
  • Oľutovanie rozhodnutia, snaha odstúpiť od kontraktu
  • 28.5.2016 – Zverejnenie problému
  • 22.06.2016 – SK rozpustil svoj CS:GO tím
  • 24.06.2016 – Oficiálne potvrdenie prestupu hráčov LG k SK
  • 1.7.2016 – Prvý deň platnosti prestupu

Pridaj komentár